Typ i lokalizacja stanowiska: Stanowisko 5MT261 jest stanowiskiem klifowym z odosobnioną wieżą znajdującą się na zachód od niszy skalnej. Wieża ta jest położona na niedostępnej formacji skalnej na skraju kanionu. Natomiast na wschód od stanowiska znajduje się głaz ze sztuką naskalną. Całe stanowisko jest położone w północono-zachodniej części niewielkiej, wschodniej odnogi Sand Canyon, przy wejściu do kanionu. Nisza skalna, w której znajduje się stanowisko znajduje się ok. 30m poniżej krawędzi kanionu, na wysokości ok. 1707m (5600 stóp) n.p.m. i jest skierowana na południe.
Większość pomieszczeń i struktur znajduje się wewnątrz niszy skalnej i jest to co najmniej 10-12 pomieszczeń (brak śladów kivy), pomimo że ilość gruzu pochodząca z rozwaliska murów wskazuje na obecność większej ilości struktur. W niektórych pomieszczeniach, na tynkach ścian i suficie niszy widoczne jest mocne osmolenie, podobnie jak w przypadku drzwi w kształcie litery „T” znajdujących się pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Na podłodze w niszy skalnej widoczne są również ślady węgli drzewnych.
Wieża (która mogła być półokrągła) znajduje się ok. 300m na zachód od niszy skalnej, na krawędzi kanionu skąd rysuje się imponujący widok na wejście do kanionu, dolną część Sand Canyon oraz część doliny McElmo. Niewykluczone, że takie położenie wieży umożliwiało kontakt wzrokowy z kilkoma innymi stanowiskami z Sand Canyon oraz Graveyard Canyon.
Dostęp do stanowiska jest bardzo trudny. Prowadzi do niego wąska ścieżka od krawędzi kanionu. Takie położenie dawało możliwość łatwego zabezpieczenia dostępu do stanowiska. Dostęp do wieży był równie trudny. Można było się do niej dostać za pomocą niewielkich uchwytów/ stopni wykutych w skale przez mieszkańców tego stanowiska lub przy pomocy drabiny. Najbliższe okresowe źródło wody znajduje się ok. 122 m na zachód od stanowiska, natomiast najbliższe stałe źródło wody jakim jest rzeka McElmo znajduje się ok. 0,8 km na południe od stanowiska.
Datowanie: Chronologia dla tego stanowiska została określona głównie na podstawie stylu architektonicznego oraz typologii ceramiki i jest ono datowane na późny okres Pueblo III (ok. 1225-1280 n.e.). Próbki drewna do badań dendrochronologicznych zostały zebrane w 2018 r., jednak nadal oczekujemy na wyniki analiz (z Laboratory of Tree-Ring Research, University of Arizona, Tucson, USA).
Digital US Southwest: Interactive Platform of Native American and Euro-American Cultural Interactions
Kontakt z nami
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies.