Typ i lokalizacja stanowiska: 5MT1825 (Castle Rock Pueblo), ok. 1682 m (5520 stóp) n.p.m. Stanowisko położone na szczycie oraz dookoła stromego, skalnego wzgórza o wysokości ok. 20 m. Miejsce to jest położone przy wejściu do Sand Canyon, w pobliżu doliny rzeki McElmo. W najbliższej okolicy stanowiska występuje roślinność typowa dla terenów półpustynnych jak np. sosny, jałowce, bylica oraz różnego rodzaju kaktusy i opuncja.
Większość budynków została wzniesiona na stoku poniżej skalnego szczytu wzgórza, od strony północnej i południowej. Znane są jednak pozostałości pojedynczych budynków wznoszonych na szczycie oraz na dużym głazie położonym na południe od stoku. Na stanowisku tym odkryto ponad 60 budynków, w tym ok. 40 pomieszczeń mieszkalnych i magazynowych, 16 kiv, 9 wież, budynek o planie D-kształtnym i kilka placów.
Datowanie: Chronologia stanowiska została ustalona głównie na podstawie dendrochronologii (metoda wykorzystująca analizę przyrostu rocznego słojów drzew do określenia dat), typów ceramicznych oraz stylów architektonicznych. Daty pochodzące ze słojów drzew (z badań dendrochronologicznych) wskazuję, że Castle Rock Pueblo było zamieszkiwane w II. połowie XIII w. n.e. Osada ta prawdopodobnie została założona ok. 1256 n.e. (lub nieco później) i była zamieszkiwana do ok. 1274 n.e.
Najsłynniejszy panel ze sztuką naskalną z Castle Rock Pueblo przedstawia trzech walczących wojowników i znajduje się on na skale po południowo-zachodniej stronie wzniesienia. Interpretacja tego panelu wpisuje się w ogólny pogląd na temat zmian środowiskowo-społecznych w regionie Mesa Verde, wskazujący na narastanie konfliktów między różnymi grupami Pueblo (lub z przybyszami spoza świata tej kultury, być może z Ute, Apaczami i Nawahami) w XIII w n.e.
Opis badań: Po raz pierwszy informacje o Castle Rock Pueblo zostały opublikowane (wraz z mapami, rysunkami oraz zdjęciami stanowiska) w ramach ekspedycji Hayden Survey do Kolorado nadzorowanych przez Wiliama H. Jacksona oraz Williama H. Holmesa w 1874r oraz 1875r. Badania archeologiczne na stanowisku Castle Rock Pueblo zostały przeprowadzone w latach 1965, 1975 oraz 1988 przez różne instytucje w tym Departament Antropologii na University of Colorado, Native Cultural Service oraz Crow Canyon Archaeological Center (CCAC). W późniejszych latach (1990-1994) CCAC przeprowadziło mapowanie całego stanowiska, a także badania wykopaliskowe i dokumentację części sztuki naskalnej (nie zarejestrowano wtedy wszystkich paneli ze sztuką naskalną na tym stanowisku).
Od 2011r (głównie w latach 2011, 2017 i 2019) Projekt Archeologiczny Sand Canyon-Castle Rock prowadzi badania i ewidencję sztuki naskalnej oraz badania relacji architektury i sztuki naskalnej z tego stanowiska z otaczającym go krajobrazem. Badania te obejmowały głównie szczegółową dokumentację cyfrową poszczególnych paneli sztuki naskalnej oraz zdjęcia UAV/z drona całego stanowiska oraz jego poszczególnych części wraz z otaczającym terenem. Przygotowano trójwymiarowe modele terenu, a niektóre panele sztuki naskalnej zadokumentowano z użyciem oprogramowania DStretch i metody RTI/Reflectance Transformation Imaging.
Technologia zapisu cyfrowego: skanowanie 3D (TLS), fotogrametria, fotografia cyfrowa.
Sprzęt rejestrujący: Faro Focus 3D S120, Nikon D7100 (f/5,6, ISO-400, 35 mm z obiektywem Nikkor: 17-55 f/1:2,8G). Oprogramowanie: Faro Scene, Agisoft Metashape, Blender.
Rekord: Georeferencyjny DEM (Numeryczny Model Terenu), modele 3D, ortofotoplany.
Digital US Southwest: Interactive Platform of Native American and Euro-American Cultural Interactions
Kontakt z nami
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies.