Południowy Zachód USA to malownicze pustynie poprzecinane płaskowyżami i kanionami, a także miejsce bogate w historie różnych ludów i kultur, gdzie przenikają się wpływy indiańskie, meksykańskie i dawnego Dzikiego Zachodu. Chyba jednak to przede wszystkim Indianie wraz z dziką przyrodą regionu stanowią o jego wyrazistości. Południowy Zachód to też obszar, na którym przeszłość wszędzie miesza się z teraźniejszością i gdzie wiele tubylczych tradycji i zwyczajów zdołało przetrwać do dnia dzisiejszego.
Plemiona indiańskie regionu Czterech Kątów (pogranicze stanów Arizona, Utah, Kolorado i Nowy Meksyk na Południowym Zachodzie), jak Pueblo, Nawaho, Ute, Apacze i Pima do dziś kultywują tradycje swoich przodków. Mieszkają oni na tym samym obszarze, na którym po raz pierwszy spotkali ich w XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy, którzy szukali tu złota. Zamiast skarbów napotkali jednak zorganizowane społeczności Indian Pueblo-rolników uprawiających kukurydzę i architektów budujących kilkupiętrowe domy z kamienia i drewna (dzisiaj często mówi się, że były to pierwsze bloki mieszkalne w Ameryce) oraz innych plemion.
Nierozerwalny związek tamtejszych Indian z przyrodą był znany od zawsze, m.in. przez symbolikę krajobrazu i czczone święte miejsca. Indianie Nawaho, sąsiedzi Pueblo, wierzą, że ich dawne tereny ograniczone były z czterech stron świata przez góry. Z każdą górą wiąże się jakiś mit, do dzisiaj są to miejsca odprawiania specjalnych ceremonii. Z kolei Indianie Ute w górach znajdujących się w ich rezerwacie w Kolorado wciąż odprawiają Taniec Słońca, tych uroczystości nie mogą z reguły oglądać obcy. Niektóre święte góry, np. San Francisco Peaks koło Flagstaff w Arizonie, ważne dla Indian Nawaho i Pueblo, są dziś w dużym stopniu zamieniane wyciągi narciarskie. Z gór San Francisco według wierzeń Hopi (jedna z grup Pueblo) przychodzą do ich wiosek duchy katchina przynosząc deszcz, tak pożądany w pustynnym krajobrazie.
Indianie Pueblo, podobnie jak wiele plemion Południowego Zachodu, zachowując swoją bogatą tradycję i spuściznę po przodkach, zdają sobie też sprawę, że żeby ich kultura przetrwała muszą funkcjonować w nowoczesnym państwie amerykańskim. Od kilku dekad widać wyraźnie wrastające tendencje do zachowania tożsamości poszczególnych ludów indiańskich przy jednoczesnym wykorzystaniu zdobyczy cywilizacji. Dzisiaj Indianie to także naukowcy, biznesmeni i artyści, i można śmiało powiedzieć, że mają także wymierny wpływ na budowę społeczeństwa amerykańskiego, a nie są tylko „rasą odchodzącą w przeszłość”.
Digital US Southwest: Interactive Platform of Native American and Euro-American Cultural Interactions
Kontakt z nami
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies.